• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 740 Görüntülenme

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler

Düzenli ve sağlıklı uyku bedeni dinç tutar, düzensiz ve sağlıksız uyku ise yıpratır. Yetersiz uyuyan kişiler dikkati dağınık ve negatif düşünen kişiler olmaya başlarlar, çünkü beden düşünceleri, duyguları ve ruhu etkiler.

İnsan; duygu, düşünce, ruh ve bedenden oluşan dört boyutlu bir varlıktır. Bu dört boyut dengede ise kişi daha sağlıklıdır. Hepimiz başkaları tarafından görülen bir bedene sahibiz; ancak bu beden sadece kafa, el, kol, bacak gibi dış uzuvlardan ibaret değil. Aç olup olmadığımızı, karnımızın ağrıyıp ağrımadığını biz söylemedikçe başkası anlayamaz.
Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçeklerSahip olduğumuz bedende tam olarak ne yaşadığımızı ancak kendimiz biliriz. Beden, ihtiyaçları olan bir boyut… O da yemek,içmek, nefes alıp vermek, dinlenmek ve uyumak ister. Eğer bunları yapamazsa dengesi bozulur, bu süreç uzarsa hastalanmaya başlar ve hatta ölebilir.
Uyku, hayatın devam ettirilmesiyle ilgili fizyolojik ihtiyaçlardandır. İnsan hayatının üçte birinden fazlasını kapsar. Fizyolojik ihtiyaçlar karşılandıktan sonra beden rahatlar; ta ki ihtiyaç yeniden kendini hissettirene kadar. Uyku da her gün düzenli olarak kendini hissettirir ve insanı ertesi gün çalışabilmesi için dinlendirir. Bu yönüyle dinlenme, en güçlü motivasyon kaynaklarından biridir.

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler

Düzenli ve sağlıklı uyku bedeni dinç tutar, düzensiz ve sağlıksız uyku ise yıpratır. İnsanın dört boyutu birbirine tamamen bağımlıdır. Yetersiz uyuyan kişilerin dikkati dağınıktır ve negatif düşünmeye başlarlar; çünkü bedenin durumu düşünceleri, duyguları ve ruhu etkiler. Aynı zamanda beden; düşünce, duygu ve ruhtan etkilenir.

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçeklerUyku, uyanıklığın zıttı gibi görünmekle beraber bu iki bilinç halinin ortak yanları çoktur. Uyku tamamıyla sükûnet ve istirahat hali değildir; çünkü bazıları uykuda yürür veya konuşur. Mesela bebeği ağlayan anneler uyanır. Uyku plansız değildir, bazı insanlar belirli bir saatte kalkmak üzere uykuya dalar ve genelde o saatte kalkarlar.

Bilime göre uyku, dış dünyaya olan duyarlılığın ve farkındalığın azaldığı bir durumda faaliyetsizlik halinin geri dönüşüdür. Anestezi altındaki bir insan, koma durumunda olan bir hasta, ilaç almış bir de uykuda diye algılanır; çünkü uyuyor gibidir ve bilinçsizdir. Halbuki gerçek uykuda ki kişi kolaylıkla uyandırılabilir. Yani her bilinçsizlik hali uyku demek değildir. Bir insanın uykuda olup olmadığını kolaylıkla uyandırılmasıyla ayırt ederiz. Ayrıca uykuda insan rüya görür. Uyku süresince iç ve dış olaylara seçici tepkide bulunmanın meydana çıktığına değin kanıtlar vardır. Uyanıklık ve bilinç genellikle eş anlamlı kullanılsa da uyku ve uyanıklık neredeyse tüm canlılarda varken bilinç insana özgü bir şeydir. Hayvanlar da pek çok şey öğrenir ve bilir; ancak  ne bilip ne bilmediğinin bilincinde değildir.

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler

Uyku ve rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar