• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 839 Görüntülenme

Uykusuzluk Çekenler Ne Yapmalı?

Uyku uyumak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, geceleri sık sık uykunuzdan uyanıyorsanız bunlar bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Kalitesiz bir uyku uyuyorsanız bundan vücudunuzdaki bütün sistemler etkilenir. Bu nedenle bazı konsantrasyon sorunları, bellek problemleri, depresyon, metabolizmanın düzgün çalışamaması, yorgunluk gibi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. En büyük tehlike ise kalp krizi riskidir. Bu nedenle uzmanlar uykusuzluk problemlerinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Eğer bir ay kadar bu sorunu yaşarsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Bu süre zarfı içerisinde bazı bitkisel çayları deneyebilirsiniz. Yatmadan 10-15 dakika önce içeceğiniz bitki çayları rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Ya da yatmadan 10-15 dakika önce ılık ballı veya muzlu süt içmek de işe yarayacaktır. Adaçayına bal ve sirke ekleyerek içerseniz hem uykuya kolay dalmayı hem de gece uyku bölünmesini önleyebilirsiniz. İçeriğindeki maddeler sayesinde kan şekerini dengeleyen elma da uykunuzu düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Yatağa yatmadan 1 saat veya 75 dakika önce sıcak bir banyo yapmak da kolay uyumanızı sağlayacaktır. Çünkü vücudunuz kendini soğutmaya başladığı zaman uykuyu tetikleyen melatonin hormonunu daha çok üretiyor. Yatmadan önce bütün ışıkları söndürün ve yatmadan bir saat önce bütün elektronik eşyaları kapatın. Çünkü ışığa maruz kalmak melatonin hormonunun üretimi engelliyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar