• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 957 Görüntülenme

Varisi hafife almayın!

Damar çevresindeki kasların yetersiz kalması sonucu oluşan varis estetik kaygıların yanı sıra ciddi damar hastalıklarının da habercisi olabiliyor.

Varis özellikle kadınlar arasında sıkça dillendirilen, kişilerde çoğu zaman estetik kaygılar uyandıran fakat aslında ciddiyetle üzerinde durulması bir damar hastalığı. Yaşam tarzı, genetik yatkınlık, meslek, kilo varis oluşumunu etkileyen faktörler arasında. Hastalık tedavi edilmediğinde kişinin yaşamını tehdit edecek ciddi tehlikelere yol açabiliyor. İlk bakışta estetik bir kaygı gibi görünen fakat altında onlarca tehlike barındıran bu hasatalığın önlemi nasıl alınmalı, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

VARİS NASIL VE NEDEN OLUŞUR?

Bacaklardaki kirli kanı kalbe taşımakla görevli toplardamarlar içerisindeki kapakçıkların çeşitli nedenlerle bozulması, damar çevresindeki kasların da yetersiz kalması varis oluşumuna neden olur. Doktorlar varis oluşumuna neden olan etkenleri şu şekilde sıralıyor: \’\’Genetik yatkınlığın olması, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren meslekler (öğretmenlik, cerrahlık, polislik hosteslik vb), gebelik, çok doğum yapmış olmak, ileri yaş, doğum kontrol hapları veya hormon tedavisi görmek, aşırı kilo, derin toplardamarların tıkanıklığı, geçirilmiş yüzeysel damar iltihapları, flebit, travma, geçirilmiş trafik kazaları veya ameliyatlar…

VARİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uzmanlar, belirtilerin çeşitli şekillerde kendini gösterebileceğini, kimi zaman ilk baştan belirgin damarların fark edilebileceği gibi kimi hastada  da ilk olarak bacaklarda yanma ve ödemin ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. Ayrıca şişlik, ödem, ağrı, genişlemiş ve kıvrımlı damarların ortaya çıkması, kaşıntı bacaklarda renk değişikliği ve yara açılması gibi durumların diğer belirti türleri olduğunu söylüyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar