• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 769 Görüntülenme

Vejetaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Bazen seçiciliklerinden, bazen de aile felsefesi yüzünden kimi çocuklar et içermeyen diyetlerle beslenir. Bazılarına şaşırtıcı gelse de aşadaki öneriler uygulandığında bu diyetin yalnız genç bedenlerin büyümesi için gerekli olan tüm besinleri sağlamakla kalmayıp aynı zamanda çok sağlıklı bir beslenme tarzı olduğu da görülecektir.

Sizin ya da çocuğunuzun tercihi olan vejetaryen diyetini aşağıdaki özelliklere uyumasına özen gösterin:

Her lokma önemlidir. Bu düşünce evrensel olsa da küçük vejetaryenlerin beslenmesindeki önemi çok büyüktür. Genelde vejetaryen yiyecekleri diğer yiyeceklerden daha fazla yer kapladığından çocuğunuz daha çabuk doyabilir (küçük bir parça tavukta bulunan protein miktarı bir bardak dolusu pirinç ve fasulyeden elde edilebilir). Çocukların iştahları zaten çok fazla olmadığı için besin değeri düşük yiyeceklerin verilmesi, karınlarında iyi yiyeceklere yer bırakmayabilir.

Protein alımının izlenmesi. Süt ürünleri ve yumurta yiyen çocuklar günlük protein ihtiyaçlarını bu ürünlerden karşılarlar. Ama vejetaryen çocuklar hiç hayvansal ürün yemediklerinde protein eksikliği baş gösterebilir. Protein, gelişme için şart olduğundan anne babaların bu çocuklara uygun protein kaynakları sağlamaları gerekmektedir. Hayvan dışı kaynaklardan ilave proteinlerin (birlikte alındığında hayvan proteinlerinde bulunan aminoasitlerini sağlayan yiyecekler) ayni öğünde sağlanmasının gerekip gerekmediği henüz bilinmese de böyle bir karışım çok kolay elde edilebilir (pilav ve fasulye çorbası, bezelyeli makarna), sebze proteinleri de karıştırılarak verilebilir. Erişkinler ve 4 yaşından büyük çocuklar için iyi bir protein kaynağı olan soya, methionin bakımından fakir olduğundan protein kaynağı olarak küçük çocuklara soya fasulyesi verilmemelidir.. Süt ve süt ürünleri ve/veya yumurta yiyen çocuğa sebze proteinleri vermek şart değildir. Herhangi bir sebze proteini kolayca süt proteini ile zenginleşebilir.

Gerekirse B12 vitamini ilavesi. Süt ürünleri ve yumurta yiyen çocuklarda büyüme ve gelişme ile sağlıklı sinir sistemi için gereken B12 vitamini eksikliğine rastlanmaz. Ama vejetaryenlerde eksiklik görülebilir. B12’nin sebze kaynakları nadirdir. Bazı deniz yosunlarında bulunabilen vitamin, bu formu ile çocuklarda iyi emilemez. Bu yiyecekler diğer kaynaklardan gelen vitaminin emilimini de engelleyebildiğinden vejetaryenler için vitamin ilavesi gerekebilir. Normalde çocuklara verilen vitamin katkılarında B12 bulunamayacağından risk grubundaki çocuklar için doktorunuzdan B12 ilavesini isteyin.

Demir alımını denetleyin. Zengin bir demir kaynağı olan eti yemeyen çocuklar bu önemli minareli de alamazlar. Diyetteki demirin emilimini arttırmak için demirden zengin bir yemek hazırladığınızda C vitaminininde birlikte alınmasına dikkat edin. Doktoruz demir içeren bir katkı da önerebilir.

Kalsiyum alımını denetleyin. Süt içermeyen bir diyetle, imkansız olmasa da, yeterli kalsiyum sağlanması zordur. Genelde vejetaryen çocukların ebeveynlerine en azından ergenlik yıllarına kadar çocuklara süt vermeleri önerilir. Bu fikre sıcak bakmayanlar kalsiyum katkıları kullanabilir. Bir diğer seçenek kalsiyum, A ve D vitaminleri katılmış soya sütü kullanılmasıdır. Çocuğunuza böyle imkanlar sunan markaları tercih edin. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken çoğu markalara ait soya sütünün katkısız olduğudur. Kalsiyum eklemiş portakal suyu da diğer bir seçenektir. Ama bunun da A ve D vitaminleri ve protein içermediğini unutmamak gerekir.

Vitamin, mineral katkısı verilmesi. Vejetaryen diyetinde büyüme ve gelişme için gerekli olan pek çok vitamin bulunamayacağımdan D vitamini ve riboflavin katkısını ihmal etmeyin.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar