• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 3032 Görüntülenme

Virüslerin tanımı ve çeşitleri

Bilgisayar virüsleri, bilgisayara donanım ve yazılım boyutunda zararlı olan bilgisayar programlarıdır. Şayet bu programlar ya da virüs kodları, herhangi bir şekilde çalıştırılırsa programlanma biçimine göre bilgisayarımıza zarar vermeye başlar. Bütün bilinen virüsler çoğalma özelliğine sahiptirler.
Virüsler internet dosya paylaşım yoluyla veya taşınabilir depolama araçları vasıtasıyla bir ortamdan diğer ortama bulaşabilme özelliği olan zararlı programlardır. Bazı virüsler, sabit diskinizin ya da disketlerinizin “boot sector” denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda, bilgisayarınız her açıldığında “virüslenmiş” olarak açılır. Benzer şekilde, kendini önemli sistem dosyalarına kopyalayan virüsler de vardır. Aşağıda günümüzde yaygın olan virüsler verilmiştir.

Worm virüsü : Worm virüsü başlı başına bir programdır ve bellekte eriştişi bölgelerin verilerini bozar. Bilgisayara bulaşması için başka programlara veya dosyalara ihtiyaç duymazlar.
Trojan Horse (Truva atı) : Masum görünüşlü bir programın farklı şeyler de yapması tarzında çalışan bir virüstür. Bazen gerçekten masum programların bug\’ları da aynı etkiyi yapabilir.
Zaman ayarlı bomba : Mantıksal bomba da denilir. Belli bir olay gerçekleştikten sonra örneğin, ayın 13\’ü cuma gününe denk gelmişse zarar verici faaliyetine başlar.
Boot sektör virüsü : Disklerin partition tablosunda veya boot sektöründe saklanan ve sistem çalıştığı anda faaliyete geçen virüstür. En yaygın olanları arasında Pakistani Brain virüsü ile Stoned/Marijuana virüsü sayılabilir.
Uygulama programı virüsü : En bulaşıcı olan virüs çeşididir. Çoğunlukla .com ve .exe uzantılı olan her türlü çalışabilir dosyaya bulaşırlar. En yaygın olanı Jerusalem virüsüdür.
Gizlenen virüsler : Dosya büyüklüğündeki artışı ya da tarih ve zaman bilgilerini gizleyerek yakalanmalarını güçlefltirmeye çalışırlar.
Makro virüsleri : Word ya da Excel dosyalarına bir makro gibi gömülerek yaşayan virüslerdir. Dosya açıldığında uygulamanın standart makrolarından birinin yerine yerleşir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar