• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 507 Görüntülenme

Vücudun gebeliğe adaptasyonu

Vücudun gebeliğe adaptasyonu

Vücudun gebeliğe adaptasyonu

Anne adayları ve bebek için ilk üç aylık dönem büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu süreç dahilinde hem anne vücudunun hamileliğe adaptasyonu, hem de bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi büyük önem taşımaktadır. Embriyonun rahim duvarına tutunması ile salgılanmaya başlanan Beta-HCG hormonu, anne adaylarının vücutlarında çeşitli etkilere sebebiyet verir. Bu hormonun belirtileri arasında; halsizlik, çabuk yorulma, uykuya meyil, göğüslerde hassasiyet, bulantı hissi ve karında şişkinlik gibi vücutta oluşan genel değişiklikler bulunmaktadır.

Vücudun gebeliğe adaptasyonu

Riskli gebelikler, ilk hamilelikte oluşabileceği gibi sonraki hamilelik süreçlerinde de yaşanabilir. Bu yüzden anne adaylarının rutin kontrollere büyük önem göstermesi gerekmektedir. Hem hamile olan kişinin, hem de bebeğin sağlık durumu söz konusu olduğundan ‘riskli gebelik’ grubundaki kişilerin ciddi bir şekilde bakımı ve takibi yapılmalıdır.

Vücudun gebeliğe adaptasyonu

Vücudun gebeliğe adaptasyonu

İlk üç ayda hamilelik belirtileri yaşanırken ayrıca bebeğin fiziki ve zekâ gelişimi için de mühim bir dönemdir. Bebek gelişiminde önem veren genetik unsurların elverişli olmasının yanında anne adaylarının beslenme biçimleri de büyük bir hassasiyete sahiptir. Anne adaylarının sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için, bu süre zarfında mutlaka tüketmeleri gereken  takviyeler arasında; A, C, D, E, K, B16, B12 vitamini ve özellikle de folik asit bulunmalıdır. Nöral tüp defektini azaltmak için hamilelik öncesinde uygun folik asit düzeyi mutlaka sağlanmalıdır. Günlük tavsiye edilen kullanım miktarı 400 mikrogramdır folik asitin. Bebeğin gelişimi için çok önemli olan folik asit kullanımına ilk üç ay içinde hassasiyet gösterilmelidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar