• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 950 Görüntülenme

Vücut tipinizi öğrenin

İskeletinizden daha ince olamazsınız. Bu nedenle eğer iri kemikliyseniz, kemik yapınızın el verdiğinden daha da incelmeye çalışmanız boşunadır. Vücut tipinizi öğrenmeniz gün içinde neyi ne kadar tüketmeniz gerektiğine, nasıl egzersiz yapmanız gerektiğine karar verebilmenize yardımcı olur. Bilim adamları, vücut tiplerini, endomorf, mezomorf ve ektomorf olarak üçe ayırır. Bu üç gruba da ait olmayan kişiler ise karma vücut yapısına sahiptirler.
Endomorf: Bu vücut tipindeki insanların hatları yuvarlak ve etine dolgundur fakat ince yapılı kol, bacak, bilek ve ayaklara sahip olurlar. Yemek yemeği seven, çabuk kilo alan; ancak kaloriyi yakmakta güçlük çeken, arkadaş canlısı, sosyal insanlardır. Kilo, genellikle bel ve kalçalarında toplanır.

Mezomorf: Geniş yapılı, iri kemikli, göğüsleri belirgin ve el ve ayakları büyüktür. Atletik ve enerjiktirler. İştahları yerindedir. Mezomorfların kilosu, ne yerlerse yesinler aynı kalır, kolay kolay değişmez. İyi bir beslenme ve egzersiz alışkanlığı edinmeleri gerekir.

Ektomorf: Doğaları gereği ince ve narin vücutları vardır. Narin el ve ayaklara, uzunca ve ince bir bele sahiptirler. Ne kadar veya ne sıklıkta yerlerse yesinler, bir iki kilodan fazla alamazlar. Kas ve sinirleri devamlı çalışır; otururken bile kalori yakarlar.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar