• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 854 Görüntülenme

Yalnızlığın ilacı evlilik

Psikologlar, yalnız yaşam konusuna değinirken, zıddı bir yapı olarak görülen evlilik sisteminin kazanımlarını ise şu şekilde sıralıyor:
Sadık ve müşrif bir eş,
İş kaybı, hastalık, musibet vb sorunlarda eşlerin birbirlerine destek olmaları,
Karşılıklı sorumluluk alma,
Yalnızlığa karşı eşlik ve güvence, yakın olma ihtiyacının karşılanması,
Çocuk sahibi olma ve cinsel yaşam,
Ekonomik güvenlik,
Evli olarak toplumda sosyal bir statü ve itibar…
Yetişkin bir bireyinyaşantısında tam anlamıyla düzen ve huzura kavuşabilmesi için en sağlıklı yolun, bu ihtiyaçların tatmin edilebilmesi olduğunu ifade eden uzmanlar, \’\’Bireyin bunu kendi başına sağlayabilmesi mümkün olmamakla beraber, bu gereksinimler ancak evlilik sisteminin bünyesinde karşılanabilir. Her şeye rağmen bazı insanlar, bu kazanımları bir tarafa bırakarak, yalnız başlarına sürdürecekleri bşr yaşam tarzını ısrarla tercih edebiliyorlar\’\’ diye belirtiyor ve buna insanların zihinlerindeki evlilikle alakalı endişelerin sebep olduğunu vurguluyor.

Gerçek şu ki \’\’yanlızlığı severim\’\’ desek de karşılıklı sevip sevildiğimiz, her an yanımızda bulunmasını arzuladığımız kimselere  yaşantımızda daima yer vardır. Kimse bir ömür boyu yalnız olmak istemez. Elbette birçok insan tereddütlerle evlenir. Güven dolu bir evlilik  ilişkisini ömür boyu huzurla sürdürebileceklerine dair soru işaretleri taşırlar zihinlerinde. Bir evliliğin başarılı olması ekip çalışmasına bağlıdır. Bir ilişki tek taraflı çabalayarak istenilen halde sürdürülemez. Gün olup, \’\’Nereden evlendim, bekarlık sultanlıkmış meğer\’\’ dememek adına neler yapılacağı , ne gibi hassasiyetlere dikkat edilmesi gerektiği evlilik öncesi iyice gözden geçirilmeli. Evlilik hususunda endişesi olanlar yalnız bir hayatı tercih etmek yerine, evlilik danışmanlarından fikir ve öneriler talep edebilir. Yolunda giden, başarılı evlilik ilişkileri örnek alınabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar