• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 562 Görüntülenme

Yalnızlık insan sağlığını olumsuz etkiliyor

Yalnızlık insan sağlığını olumsuz etkiliyor

Yalnızlık insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Yüksek gelirli ülkelerde ölüme neden olan en önemli iki sağlık sorunundan biri, koroner arter hastalığı diğeri ise felç. Heart dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre yalnızlık ve sosyal izolasyon bu iki hastalığa yakalanma riskini önemli oranda artırıyor. Hem de bu risk faktörleri anksiyete, stresli iş hayatı gibi daha önceleri bilinen faktörlerle kıyaslanabilcek düzeyde. Yalnızlığın bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon ve erken ölümle bağlantılı olduğu zaten biliniyordu fakat, kalp hastalığı ve felç riski üzerindeki etkisi bugüne kadar net değildi.

Yalnızlık insan sağlığını olumsuz etkiliyor mu?

Bilim adamları 16 farklı veri tabanında, geçtiğimiz yıla kadar yayımlanmış araştırmaları taradı ve konu hakkında 23 tanesini çalışmalarına dâhil etti. 18.000’den fazla yetişkinin yer aldığı bu araştırmalarda 4628 koroner arter hastalığı (kalp krizi geçirme ya da buna bağlı ölüm) ve 3002 felç vakası 3 ila 21 yıl izlenerek kayıt altına alınmıştı. Veriler yalnızlık ve sosyal izolasyonun kalp krizi geçirme riskini %29, felç geçirme riskini ise %32 oranında artırdığını gösteriyor.

Araştırmacılar, çalışmaları yalnızca gözlemlere dayalı olduğu için, yaptıkları çıkarımların tam anlamıyla bir neden-sonuç ilişkisi olarak değerlendirilemeyeceğini, veri tabanında yer almayan diğer faktörlerin ve tanı konulmamış hastalıkların potansiyel etkisini dışlamanın mümkün olmadığına işaret ediyorlar. Bununla birlikte, bulgular sağlıklı ve huzurlu bir hayat için sosyal ilişkilerin önemini vurgulaması ve bu konudaki endişeleri desteklemesi açısından dikkate değer bulunuyor.

Konuyla ilgili yazılarında Brigham Young Üniversitesi’nden Dr. Julianne Holt-Lunstad ve Timothy Smith, sosyal faktörlerin insan sağlığı üzerine etkisinin tıp eğitimine, toplumla ilgili politikalara ve sağlık hizmetine dâhil edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Ancak sosyal ilişkileri artırmanın önündeki en önemli zorluklardan biri teknolojiyi göz önünde bulundurarak etkili bir sosyal iletişimin nasıl olması gerektiği konusudur.

Sosyal etkileşim yollarının hızla farklılaşmasının neden olduğu değişikliklerle ilgili birçok soruya cevap bulmak için deneysel araştırmaların yapılması gerekli. Mesela insanların teknolojiyi kullanarak sosyal etkileşime girmesi yüz yüze etkileşimi azaltır ya da yerine geçer ve/veya sosyal becerileri değiştirir mi? Sonuç olarak; Yalnızlık insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar