• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 944 Görüntülenme

Yara iyileştirici civanperçemi

Civanperçemi soylu bir tarihe sahip dayanıklı çok yıllık bir bitkidir ve tarlalar, otlaklar, çayırlar ve hatta yol kenarlarındaki kuru tümsekler de dahil her yerde yetişebilir.
Küçük, tüylü yaprakları; sert sapları, tüm bitkiyi saran ince, beyaz, ipeksi tüyleri vardır. Millefolum kelimesi \’bin yapraklı\’ anlamına gelir ve eski zamanlarda civanperçemine milfoil ya da bin yapraklı denirdi. Hazirandan eylüle kadar civanperçemi şeker leylak renginden  (eflatun), açık kırmızıdan, gül pembeden beyaza veya açık sarıya kadar değişen narin renklerde minyatür çiçek kümeleri halinde açar.

Savaşta Civanperçemi
Civanperçeminin efsanesi ve isminin Achillea olarak türetilmesi Truva Savaşı\’na dayanır. Savaşçı Aschilles\’in askerlerinin yaralarını tedavi eden, kanamalarını durduran ve iyileşmelerini hızlandıran bitkidir. Asırlar boyunca, civanperçemi askerlerle birlikte yara iyileştirici olarak seyahat etmiştir. Bir bitkinin hayati özelliklerinden metabolizmaya ulaşması için yöntemlerden biriciltten emilimi olduğu için Achilles\’in askerleri civanperçeminin diğer yararlarından da istifade ediyorlardı.

Kan Arındırıcı: Civanperçemi, kan dolaşımındaki toksinleri temizler, kandaki diğer bakterilerle de savaşır.

Sindirim Sistemi: Civanperçemi çayı, sindirim zorlukları için iyi bir tedavi yöntemidir. Mide çeperi içindeki ve bağırsaktaki enfeksiyonlarla ve iltihaplanmalarla savaşır. Sindirim yolunu düzenleyen apsentleri vardır ve iç spazmları rahatlatır.

Ateşli Soğuk Algınlığı: Yüksek ateş çıkartan \’\’öldürücü\’\’ soğuk algınlığına karşı civanperçemi agresif bir savaşçıdır. Bu hummayı kırabilmek için civanperçemi vücudun ateşini alarak enfeksiyona karşı savaşır, mukozu azaltır, tıkanıklığı rahatlatır.

Adet: Civanperçemi çayı, adet döngüsünü düzenlemek için uzun zamandan beri kullanılır. Ağır kanamayı azaltır, rahim tıkanıklığını rahatlatır.

Yaralar : Eski zamanlarda civanperçemine, Herbe Militaris (Askeri Bitki) ve Askerin Yara Otu denirdi. Askerlerin kesikleri, yaraları, ülseri ve iltihaplı derileri bu çiçekle temizleniyor ve iyileştiriliyordu. Hasar gören dokunun tamir edilmesi için gerekli olan silisyum maddesi içerir. Yarayı soğutulmuş civanperçemi çayının suyuyla dıştan yıkayın ya da yaranın etrafını sarmak için bir bandajı bu suyla iyice ıslatın.

Çağlar Boyu Kullanımı:  Yüksek kan basıncını düşürmek için, rahatsızlık veren mesaneyidinginleştirmek için, acı veren eklemleri yatıştırmak için kullanılagelmiştir. Norveç\’te, taze civanperçemi romatizmaya deva olarak yenir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar