• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 720 Görüntülenme

Yaşlanmamak İçin Uyuyun!

Yaşlanmak genellikle kadınların en çok korktuğu şeylerden bir tanesidir. Kadınlar ciltlerinde oluşan kırışıklardan ve renk düzensizliklerinden oldukça rahatsız olurlar. Ancak yaşlılık kadınlar kadar erkekler için de önemlidir. Yaşlanmamayı sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesi uykudur. Uyku aynı zamanda tıbbi bir ihtiyaçtır. Çünkü uykusuzluk böbreküstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun eksikliğine yol açar. Bu durum da vücudun iç ve dış görünüşünü etkiler. Ayrıca uyku düzenindeki bozukluklar hormon seviyeleri üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Bunun sonucunda ciltte kuruma ve sivilce gibi cilt sorunları ortaya çıkabilir. Yetersiz uyku göz altlarında torbalar oluşmasına da sebep olur.

Gecede kesintisiz 7 saat uyumak vücudun kendisini tamir etmesini sağlar. Sağlam ve deliksiz bir uyku hafıza, cilt esnekliği, metabolizma ve normal kortizol düzeyi açısından oldukça önemlidir. Aynı uykuyu devam ettirebilmek için oda sıcaklığının sabit bir ısıda tutulması gerekir. Gece 00:00-01:00 ve 07:00 saatleri arasında uyumak melatonin salgılanması açısından önemlidir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 6-8 saatten az veya 10 saatten fazla uyumak beyinde hücre ölümlerine neden olur. Az uyumak ciltte yaşlanmayı tetiklediği gibi iç organlarda da yaşlanmaya neden olarak insan ömrünü kısaltıyor.

ABD\’de bulunan Hospitals Case Medical Center bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmaya 30-49 yaşları arasında 60 kadın katıldı. Bu kadınların yarısını iyi uyuyamayan kadınlar oluşturuyordu. Bazı testler yapılarak bu kadınların uyku kalitesi belirlendi. İyi uyuyamayan kadınlarda derinin yaşlanma belirtilerine (kırışıklık, renk düzensizliği, esneklikte azalma vs.) iyi uyuyan kadınlara göre daha fazla rastlandığı görüldü. İyi uyuyan kadınların ciltlerinin ise zararlı güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra bile daha hızlı bir şekilde toparlandığı görüldü.

Bu araştırmaya göre iyi uyuyan kadınların kendilerini diğer kadınlara göre daha çekici hissettikleri ortaya çıktı. Araştırmada yer alan doktorlardan Dr. Elma Baron kronik uykusuzluğun kanser, diyabet, obezite gibi hastalıklarla bağlantısı olduğuna vurgu yaptı.

Uzun süreli uykusuzluk sorunu iş hayatı ve özel hayatta çeşitli problemlere neden olarak günlük yaşamı da olumsuz etkiler. Uykusuzluğun en çok görülen belirtileri; gündüzleri uykulu olma hali, gün içinde bitkinlik hissi, dikkat ve konsatrasyonun zatıf olması, kaygı, duygu durum değişiklikleri, baş ağrıları, yapılan yanlışlık ve dikkatsizliklerin artması şeklindedir. Uykusuzluk problemi yaşayanların mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerektiği belirtiliyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar