• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 773 Görüntülenme

Yaşlılar neden daha az uyur?

Yaşlılar neden daha az uyur

Yaşlılar neden daha az uyur?

Fiziksel değişimlerin yanında yaşlandıkça uyku düzenimizde de değişiklikler meydana gelir. İnsanlar yaşlandıkça uykuya dalma süreleri de artar ve uyku sırasında sık sık uyanırlar. Bilim adamları yaşlandıkça daha az uykuya ihtiyaç duyulduğu düşüncesinin aslında yanlış olduğunu, yetişkinlik dönemi boyunca uyku ihtiyacımızın değişmediğini belirtiyor. Ancak araştırmalar yaşlıların gençlere göre ortalama 1,5 saat daha az uyuduğunu göstemekedir.

Uykunun, uykuyla uyanıklık arasında bulunulan, derin uykuya geçilen ve rüya görülen farklı aşamaları var. Yaşlıların çoğu derin uykuya geçme konusunda problem yaşar. Bu nedenle de geceleri daha az uyusalar dahi gün içinde uykuya ihtiyaç duyarlar. Bnun sonucuda dikkat problemleri yaşarlar. Fakat uyku düzeninde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan değişikliklerin çevresel etkenlerden mi, yoksa günlük ritimdeki değişimlerden mi veya vücuttaki iç mekanizmalardan mı kaynaklandığı henüz tam olarak anlaşılabilmiş değildir..

Yaşlılar Neden Daha Az Uyur?

Yaşlılar, gençlere göre akşamın erken saatlerinde uyumaya eğilimli iken sabahları da erken saatlerde uyanırlar. Biyolojik saatte ortaya çıkan bu değişimin sebebinin genellikle günlük ritimdeki bozukluklar olduğu düşünülür. Melatonin hormonun günlük ritmin düzenlenmesinde önemli bir etken olduğunu biliyoruz. Melatonin hormonunun miktarı yaş artışına bağlı olarak da azalır. Bazı bilim adamları yaşlılardaki uyku bozukluklarının nedeni olarak görülen günlük ritimdeki değişikliklerin, melatonin hormonunun miktarıyla ilişkili olduğunu düşünmektedirler. Bazı bilim adamları ise 1-3 yaş arasında en yüksek seviyeye ulaşan melatonin miktarı çocukluk dönemi boyunca hızlı bir şekilde azaldığı ve yetişkinlik yaşlılık) dönemi boyunca yaklaşık olarak sabit kaldığı için bu görüşe karşı çıkmaktalar.
Sonuç olarak yaşlı bireyler neden daha az uyurlar kısaca şöyle açıklanabilir; nefes problemlerinin ve kronik hastalıkların yaşlılardaki uyku bozukluklarının nedenlerinden olduğu ortaya çıkıyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar