• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 900 Görüntülenme

Yeterli ve dengeli beslenme

Bütün canlı varlıklar yaşamak için, besinlere bağımlıdır.Beslenme, vücudun büyümesi, normal ve sağlıklı çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli olan besin maddelerinin, yiyecekler yoluyla sağlanmasıdır. Sağlıklı beslenmenin temel kuralı yeterli ve dengeli beslenmektir. Yeterli beslenme, vücudun bütün fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için ihtiyaç duyulan enerji miktarını içerecek oranda yeterli düzeyde besin sağlanmasıdır. Açlık veya yarı açlık, yetersiz beslenmeye  yol açar. Dengeli beslenme ise enerji ihtiyacı ile beraber vücudun yapım, onarım ve diğer işleri için ihtiyaç duyulan besin öğelerinin dengeli bir şekilde sağlanmasıdır.

Beslenme,sağlıklı gelişimde çok önemlidir. İyi gelişsin diye çocuklara tıka basa yedirmek, yemek aralarında çeşitli şeyler yedirmek yanlıştır. Yemek seçilmesi engellenmelidir. Tek çeşit beslenme yerine, dengeli beslenmeye önem verilmelidir.

Beslenme eğitimi okula giden öğrencinin yanısıra, çocuğuna yumurta, süt yerine çikolata alan ana-babaya kadar her bireye verilmelidir.
Bir insan sadece tereyağı yiyerek de enerjisi  ihtiyacını karşılayabilir. Fakat yapım onarım için gerekli olan proteinlerden, vitaminlerden yoksun kalacağı için, dengesiz beslenmiş olacaktır.

Yetersiz beslenmenin aksine ihtiyacından fazla yiyecek tüketimi, aşırı beslenme şişmanlığa yol açar.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, özellikle büyüme ve gelişmenin devam ettiği çocukluk ve gençlik döneminde, büyüme ve gelişme geriliğine neden olur. Beeslenme yetersizliği, bebeklik döneminde zeka gelişmesini engeller. Kızamık, boğmaca, verem, ishal gibi hastalıkların ağır seyretmesine neden olur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar