• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1386 Görüntülenme

Yetimi Koruyup Gözetmek

Kim, müslüman olan anne babadan yetim kalmış bir çocuğu, Allah Teala onu müstağni kılıncaya kadar kendi yanına alıp kendi yiyeceğinden ve içeceğinden yedirip içirirse cennet ona vacip olur.

Müslümanlıkta müslüman çocuklara ve fakir yetimlere yardım etmek büyük bir fazilettir. Müslümanlar arasında din kardeşliği olduğu için herkes birbirinin hayrı için çalışır, kederini, ihtiyacını elinden geldiği kadar gidermeye çalışmak ister. Batılılar\’dan bazıları der ki: \’\’Kendilerini idare edemeyenler, kendi geçimlerini temin etmekten aciz  kimseler, hayat hakkına sahip değildirler. Bunların bu insanlık aleminde varlıkları fazlalıktır. Bunlar, dünyadan çıkıp mezarın kucağına can atmalıdırlar. Bunlara medeni ülkelerin yardım etmesi de uygun değildir.\’\’

Halbuki İslami bir çevrede  İslam\’ın ilham ettiği latif  duygularla yetişen bir ferdin kendi hemcinsinin çocukları hakkında bu tür insafsız fikirlere sahip olması düşünülemez.

İslam\’ın nazarında \’\’yukarıdaki el\’\’ yani veren el, \’\’aşağıdaki el\’\’ den yani alan elden daha hayırlıdır. Bu ikisi birbirine eşit değildir. Bir de maişetini kazanmaya gücü yettiği halde tembellik ederek  dilencilik zilletine katlanmaları, başkalarınn merhametine dayanarak hayatlarını sürdürmeye çalışmaları şer-i şerif\’e göre caiz değildir. Bir müslüman gücü yettikçe hem dünyasına hem de ahiretine  çalışmakla mükelleftir. Başkalarının lutuf ve ihsanına sığınmamalıdır. Aksi halde hürriyetini , izzetinefsini kaybetmiş olur. \’\’el-İnsanü abidü\’l-ihsan\’\’ sözü yani, \’\’İnsan, ihsanın/iyiliğin kölesidir\’\’ bunun için söylenmiştir.

\’\’Kimsenin lutfuna olma talip
Bedeli cevheri hürriyettir.\’\’

Şu da unutulmamalıdır ki insanlık daima musibet ve afetlere maruz kalmıştır. Hiçbir yerde hiçbir asırda bütün insanların aynı anda refah içinde  ve selamette yaşadıkları ve tam güçlü oldukları görülmemiştir. Bu sebeple aciz ve perişan olmuş zayıfların, bilhassa yetimlerin, şehid ailelerinin imdadına koşmak, bu çaresizlerin gözlerinden serpilen yaşları teskine çalışmak lazımdır. Bundan daha insani, daha toplumsal  bir vazife olamaz. İşte İslam dinindeki Zekatın ve diğer Sadakaların varlığı bu yüksek vazifeyi ifa etme hikmetinden kaynaklanıyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar