• 10 ay önce
  • 0 Yorum
  • 690 Görüntülenme

Yoğun iş hayatı stresi tetikliyor

Yoğun iş hayatı stresi tetikliyor

Yoğun iş hayatı stresi tetikliyor

Bir türlü geçmeyen yorgunluk, sinirli ruh durumu, uyku bozuklukları ve benzeri… Belirtilerin kronikleşmeye başladığı dönemlerde, stresin tetiklenmesi ve tükenmişlik sendromuna yakalanma olasılığı da cabası… Maalesef bu tür olumsuz hallerle iş hayatımız dışında kendimize ve ailemize yeterli bir zaman ayıramadığımız takdirde karşılaşabilmek mümkün. Çünkü yoğun iş temposuyla beraber, insanları zor durumda bırakan ve sağlığı doğrudan ilgilendiren sorunların görülme sıklığı da artıyor.

Yoğun iş hayatı stresi tetikliyor

İş hayatında yapıcı ve olumlu bir bakış açısıyla problemlerin üstesinden gelebilmenin mümkün olduğunu dile getiren uzmanlar, zamanı daha verimli kullanabilmek için bireylerin iş ve aile hayatındaki dengeyi sağlaması gerektiğini belirtiyor. Bu dengenin sağlanmasıysa öncelikle insanın gün boyu meşgul olduğu aktiviteyi eve taşımamasıyla mümkün olabiliyor. Yine, yoğun iş temposu arasında verilecek kısa zamanlı molalar, zihinsel ve psikolojik yorgunluğu engellemeye yardımcı oluyor.

Yoğun iş hayatı stresi tetikliyor

Yoğun iş hayatı stresi tetikliyor

Yoğun iş temposuyla birlikte, insanları zor durumda bırakan ve sağlığı doğrudan ilgilendiren sorunların görülme sıklığı da fazlalaşıyor. İşlerin iyi planlanması ve gün içindeki süreci verimli kullanma da insanın iş yetiştirme stresini büyük ölçüde azaltacağından dolayı oldukça önem taşıyor. Son olarak da sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığının yanında işten arta kalan zamanlarda ailemiz ve sevdiklerimizle beraber vakit geçirmek, keyifli zevkli hobiler edinmek, yürüyüş yapmak da insanın yoğun iş temposu arasındaki mutluluk durakları olabiliyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar