• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 726 Görüntülenme

Yoğurt depresyona çözüm olabilir!

Uluslararası bir araştırma,mükemmel bir protein ve kalsiyum kaynağı yoğurdun yeni bir faydasını daha ortaya çıkardı.Bağırsak mikrobiyal dengesini düzelterek yararlı bir şekilde etkileyen canlı organizmalar olan probiyotiklerden  bağırsak kanserine ya da bağırsak hastalıklarına yakalanmamak için kullanılan  yoğurtla ilgili yapılan  bir araştırma  bu besinin yeni bir faydasını daha ortaya çıkardı.
Türk mucizesi olan yoğurtla ilgili  araştırmada  depresyonu önleyebileceği ortaya çıktı. Eskiden probiyotiklerin bağırsaklardaki faydalı bakterileri artırdığı biliniyordu ancak bu bakterilerin beyni etkilediği bilinmiyordu. Bu çalışmayla günde iki defa yoğurt tüketenlerin, bir ay içerisinde beyin fonksiyonlarını hem zihinsel aktivite hem de duygusal açıdan iyi yönde değiştirdiği görüldü.
Sağlık uzmanları kefirde de bulunan bu probiyotiklerin, duygusal açıdan da yarattığı değişimin önemli olduğunu belirtiyor.İnsan vücuduna  faydalı bu bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendirip, sindirimi destekliyor, sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı oluyor, ayrıca kan basıncını da düzenliyor.Bu araştırma  duygusal açlığı da yatıştırmaya yardımcı olabilecek bir sonucu ortaya koydu.. Çünkü beyin ve mide arasındaki iletişimde beyin stres anında veya diğer negatif duygular karşısında mideye sinyal gönderiyor ve bu da duygusal açlığa neden olabiliyordu. Bu çalışmada, probiyotik tüketenlerde sinyallerin tersine döndüğü,Anksiyetenin azaldığı ve mide problemlerinin çözüldüğü de görüldü.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar