• 10 ay önce
  • 0 Yorum
  • 533 Görüntülenme

Yumuşak robot hakkında bilgi

Yumuşak robot hakkında bilgi

Yumuşak robot nedir?

Postacı robotu gibi katı mekanik robotların yanında son yıllarda yumuşak robotlar da geliştirilmeye başlandı. Octobot adı verilen bir robot yumuşak robotların son örneklerinden. Geçtiğimiz aylarda Nature dergisinde yayınlanan makalede Harvard Üniversitesi’nden Robert Wood ve Jennifer A. Lewis adlı bilim adamları tarafından yönetilen araştırma sonucunda geliştirilen Octobot 2 cm’den daha küçük bir ahtapot gibi görünüyor. Robot içindeki özel bir esnek devre, basınçla çalışan vana ve anahtarlarla içerdeki sıvıyı ahtapot benzeri hareketler yapacak şekilde yönlendiriyor. Elektrik yerine sıvı ve gazları kullanan sistem yakıt olarak hidrojen peroksit içeren bir çözelti tüketiyor.
Bu çözelti robotun iç kanallarına enjekte edilen platinle tepkimeye girdiğinde basınçlı su ve oksijen açığa çıkıyor. Böylece hareket meydana geliyor. Benzeri yumuşak robotlar enerji olarak sıkıştırılmış hava tankları kullanıyor

Yumuşak robot hakkında bilgi

Yumuşak robot hakkında bilgi

Yumuşak robot

Robot içindeki özel bir esnek devre, basınçla çalışan vana ve anahtarlarla içerdeki sıvıyı ahtapot benzeri hareketler yapacak şekilde yönlendiriyor. Elektrik yerine sıvı ve gazları kullanan sistem yakıt olarak hidrojen peroksit içeren bir çözelti tüketiyor.
Bu çözelti robotun iç kanallarına enjekte edilen platinle tepkimeye girdiğinde basınçlı su ve oksijen açığa çıkıyor. Böylece hareket meydana geliyor. Benzeri yumuşak robotlar enerji olarak sıkıştırılmış hava tankları kullanıyor. Octobot’un kimyasal tepkimeyle hareket etmesi yumuşak robot teknolojisine yeni bir yaklaşım getiriyor. 1 mililitre yakıt ile 8 dakika çalışan Octobot’un işlevselliği katı mekanik robotlarla kıyaslandığında son derece sınırlı olsa da gelecek açısından umut vaat ediyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar