• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 647 Görüntülenme

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları

Belki de zamanımızı planlamadığımız, yapmamız gereken işler ya da öncelikler listesi oluşturmadığımız veya yaptığımız plana uymak istemediğimiz, ertelediğimiz zaman kendimizi dijital dünyanın rehavetine kaptırıyoruz. Bir işle meşgul gibi hissediyoruz kendimizi ve vaktimizin boşa geçtiğini bile fark etmiyoruz. Öyleyse bu rehavete düşmemek ve zamanı etkin ve doğru bir şekilde kullanmak için neler yapmalıyız?

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yollarıZamanı etkili kullanmakla ilgili bazı önemli noktalar vardır, bunun en iyi yolunun önceliklerin iyi belirlenmesi ve sıralanmasıdır: Var olan işlerimizi en önemliden başlayarak sıralarsak ve her işimize ortalama tahminen bir zaman verirsek hem işlerimiz hem de zamanımız düzene girer. Bunun için de planlı çalışma alışkanlığı kazanmak, bir not defteri, ajanda gibi hatırlatıcılar kullanarak not alma alışkanlığı edinmek, iletişimde teknolojik imkanlardan yararlanmak ancak teknolojinin getirdiği zaman tuzaklarına karşı da uyanık olmak, bize en çok nelerin zaman kaybettirdiğini analiz edip bunlara karşı bir takım önlemler almak zamanı etkili kullanmada işimize yarayacaktır. Ayrıca paylaşılabilecek sorumluluklarımızı zaman zaman yakınlarımızla da gerekir.

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları

Zamanın biriktirilemeyen ya da geri çevrilemeyen bir durum olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Zamanı etkili kullanmanın “doğru zamanda doğru şeyleri yapmak” demektir. Atalarımızın da dediği gibi ‘bugünün işini yarına bırakmamaya’ yani işlerimizi ertelememeye dikkat etmek de ayrıca önemli bir husustur. Zamanı verimli-etkili kullanmak için bir taraftan kendimize sık sık geri bildirim vermek de faydalıdır. Günlük, haftalık ve aylık geri bildirimler ile zamanı ne kadar etkili kullandığımızı görüp, bunun için tedbirler alabiliriz.

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları

Zamanı daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları

Zamanı doğru değerlendirmede yapılan yanlışlar vardır. Zamanı verimli kullanmada en çok yapılan hatalardan birisi, aynı zamanda farklı birkaç iş yapmaya çalışmaktır. Bu nedenle tek bir işe odaklanıp onu bitirdikten sonra başka işe geçmekte ve bunu yaparken öncelik ve önemlilik derecesi oluşturarak yapmakta fayda  vardır. Bunun yanında bize zaman kaybettireceğini düşündüğümüz bazı  tekliflere hayır demekte de hayır vardır. Bu konulara çoğunlukla dikkat ettiğiniz halde ve neredeyse hiç boş vakit geçirmemenize rağmen yine de işlerinizi istediğiniz verimlilikte yapamıyorsanız, ortada bir yanlışlık var demektir. Çünkü çok yoğun çalışmak, zamanı etkili kullanmak anlamına gelmez. Bunun aksine yoğunluk size ciddi zaman kaybettirir.Önemli olan çok değil etkili çalışmaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar