• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 623 Görüntülenme

Zamanlama her şeydir

Yeni menopoza girmiş kadınlarda genellikle hormon tedavisine bağlı fayda-risk dengesi menopoza girdikten sonra uzun zaman geçmiş kadınlara göre daha iyidir.

Laboratuvar araştırmaları menopoza girdikten çok sonra değil, hemen menopozdan sonra östrojen verilen hayvanlarda ateroskleroz oranlarında düşme olduğunu gösteriyor.

Gözlemsel araştırmalar hormon tedavisi gören kadınların koroner kalp hastalığı riskinin hormon tedavisi görmeyenlere kıyasla yüzde 35 ila 50 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu tip araştırmalarda hormon kullanan her beş kişiden dördü son adetlerinden sonra üç ya da dört yıl içinde tedaviye başlar. Menopoza girdikten on yıl ya da daha uzun süre sonra hormon tedavisine başlayanlar kalbe ilişkin fayda görmüyor.

Klinik deneyler de benzwer bir şekilde yeni menopoza girmiş kadınlar için hormon tedavisinin menopoza gireli yıllar geçmiş kadınlara göre sadece koroner kalp hastalığı (CHD) açısından değil, sağlık ve genel fayda ve risk dengesi açısından da daha iyi olduğunu ileri sürüyor.

Daha genç yaştaki kadınların daha ileri yaştakilere göre CHD, inme, venöz tromboembolizm, meme kanseri ve ostreoporoza bağlı kemik kırılmalarıo dahil olmak üzere pek çok hastalıkta risk tabanı daha düşüktür.

Bu nedenle hormon tedavisi genel olarak bazı hastalıklara ilişkin nispi riski daha genç ve daha yaşlı kadınlarda benzer şekilde etkilese de (CHD bunun önemli bir istisnasıdır), nispi risk daha genç kadınlarda olumsuz sonuçlar açısından daha düşük mutlak risk anlamına gelir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar