• 7 ay önce
  • 0 Yorum
  • 287 Görüntülenme

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunulur?

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunulur?

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunulur?

Her ne kadar bahar mevsimlerinde ve kumsallarda aklımıza düşse de güneş aslında her mevsim korunmamız gereken güçlü bir kaynak. Baharın gelişi ile hepimiz tekrar “Güneş” hakkında konuşmaya başladık ve onun olumlu olumsuz yönleri ile ilgili bilgilerimizi tazelemeye çalışıyoruz.

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunulur?Ülkemiz konumu gereği yaz ve bahar aylarında güneşe fazlasıyla maruz kalmakta. Biliyoruz ki artık ozon tabakası eskisi kadar sağlam değil ve güneşin zararlı ışınlarını engellemek konusunda yetersiz kalabiliyor.

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunulur?

Ülkemiz ve dünyada cilt kanseri vakaları giderek artmakta. Tüm bu nedenlerden ötürü güneşten korunmak cilt sağlığımızı etkileyecek önemli bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Doğru alışkanlıkları bir an önce edinmeye başlamanın tam zamanı! Zararlı güneş ışınlarından korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıralabilir;

1) Güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 ve 16.00 saatleri arasında dışarıda bulunmaktan kaçının böylece çok fazla zararlı ışınlardan da korunmuş olursunuz.
2) Günlük iş hayatından dolayı güneşin en yoğun olduğu zamanlarda dışarıda olmanız gerekebilir. Böyle zamanlarda ise sizi güneşten koruyacak bir şapka yardımcı olur. Yazın genelde hasır şapkalar tercih ediliyor.
3) Güneş gözlüğü kullanmak, gözleri zararlı güneş ışınlarından büyük ölçüde korur. Ancak güneş gözlüğü seçmek önemlidir. Sadece gözlüğün modeline göre seçim yapmak yanlış olur. Özellikle gerçek olmayan güneş gözlüklerini takmak gözlerinize büyük zarar verir. Bu nedenle ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarını yüzde 99 filtreleyebilen gözlükleri tercih edin.

4) Kıyafetler güneş ışığını emer. Bu sebeple güneş ışığını geçirme özelliği en aza indirgeyen kıyafetler tercih edilmelidir. Yazın gerçek kotondan yapılmış ve sık dokunmuş kumaşlardan yapılan kıyafetler tercih edilmelidir. Dar kıyafetler ışınların daha çok vücutla temas etmesine sebep olur. O yüzden daha bol kıyafetler tercih edilmelidir.

5) Fondöten, kapatıcı, ruj gibi kişisel bakım ürünleri kullanılacaksa güneş koruma faktörü içeren ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Yüksek faktörlü olanlar yüzü güneşin zararlı etkilerin korur.

6) Güneşten korunmayı tamamlayan diğer bir ürün ise güneş kremleridir. Güneş kremleri son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ama her güneş kremi herkes için uygun değildir. Kişinin kendine uygun güneş kremini bulması gerekir. Güneşe çıkılmadan en az 30 dakika önce vücuda sürülmelidir.

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunulur?

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunuruz?

Sağlık ve Güzellik için Güneşten Korunun!

Eau Thermale Avène markasının bağlı olduğu Pierre Fabre Grubu, dünya çapında çeşitli sosyal sorumluluk ve insanlığa yardım projeleri yürütmektedir. Pierre Fabre Vakfı ile ihtiyacı olan 3. Dünya ülkelerine ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yapan grup Klorane Enstitüsü ile soyu tükenmekte olan bitkileri yeniden canlandırma ve bitki mirasını koruma üzerine çalışmalar yapmaktadır. Grup, dünyanın birçok yerinde güneşten korunmanın önemini insanlara anlatmak ve aynı zamanda verdiği zararların oluşturduğu melenom türü cilt kanseri hakkında bilinçlendirme ile ilgili çeşitli projeler yürütmektedir.

Eau Thermale Avène markası 1998 yılından bu yana Fransa’da  sürdürdüğü “Güneşten Korunma” konulu sosyal sorumluluk projelerini 2011 yılından bu yana Türkiye’de devam ettiriyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar