• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 781 Görüntülenme

Zararlı güzellik uygulamaları

Birçok kadın güzel görünmek için  çaba gösterirken bir yandan da sağlığından oluyor. İşte bu yazımızda piyasada uygulanan zararlı yöntemleri paylaşıyoruz.

1. Cilt beyazlama kremleri

Cilt beyazlatma kremleri dahil piyasadaki bazı kozmetik ürünler, yüksek oranda cıva içermektedir. Cıva, genellikle cilt beyazlatıcı ürünlerde kullanılır çünkü deri pigmenti melaninin üretimini engellemektedir. Yüksek orandaki cıva, bazı sabunlar ile losyonlarda ve anti-aging kremlerinin içeriğinde bulunuyor, bu nedenle de çok dikkat edilmeli ve bilmediğiniz ürünleri tüketilmemelisiniz. Cıvaya maruz kalmak ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Böbrekler ve sinir sistemine zarar verebileceği gibi henüz doğmamış bebeklerin ve çok küçük yaşta çocukların beyin gelişimini etkileyebiliyor.

2. Botoks

Botoks enjeksiyonları ise  yüz kırışıklıkları için hızlı bir düzeltme aracı olarak kullanılır. Botoks,  kasları birkaç ay rahatlatır. Clostridium botulinumden üretilen toksin, botülizme sebep olan bir bakteridir ki nadir fakat ciddi bir hastalıktır. Enjeksiyon genelde güvenli değildir, bununla birlikte ağrı ve enjeksiyon yerinde morarma, baş ağrısı, mide bulantısı ve geçici kas güçsüzlüğü gibi yan etkileri bulunur. Ayrıca  komplikasyonlar her zaman meydana gelir.

3.Bronzlaşmak

Kapalı alanda bronzlaşma ile ilgili ciddi risklere rağmen, Amerika’da özellikle gençler, halen bronzlaşmış bir görünüm elde etmek için güneş lambaları ve bronzlaşma yataklarına başvuruyor. Kapalı solaryum ve güneş lambaları radyasyon yayar ve cilde ciddi zararlar verir; bunlar arasında, deri yanıkları, erken deri yaşlanması,  göz hasarı ve deri kanserine de yol açabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin bildirdiğine göre, Amerika’da yılda 28 milyon kadar kişi solaryuma giriyor. Bunlar arasında 2,3 milyonu genç nüfus. Ayrıca, UV ışığına çok maruz kalmak, bronzlaşmayı bir bağımlılığa dönüştür.

4.Saç düzleştirici ürünler

Bazı saç düzleştirme ürünlerinin tehlikeli düzeyde formaldehit dahil çeşitli kimyasallar içerdiği bilinmektedir. Yaydığı Formaldehit gözleri ve burnu tahriş eder çünkü güçlü kokulu bir gazdır. Astım gibi solunum rahatsızlıkları olanlar veya cildi hassas ve alerjik olanlar için zararlı olabilir.

5. Dövme uygulaması

Birisinin dövme sayısının Hepatit C riski ile doğru orantılı olduğu geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.  Özellikle de dövmenin yapıldığı iğne, kanla temas etmişse. Hepatit C’ye neden olan virüs, karaciğere saldırıyor , böylece onun ısınmasına sebep oluyor.Bu durum siroz ya da sikatris, karaciğer kanseri ile karaciğer yetmezliğine sebep oluyor  Ayrıyeten dövme sırasındaa kullanılan boyalar alerjik reaksiyonlara da sebep olur.

5.Kontakt lensler

Kontakt lensler, gözlerin daha büyük görünmesini sağlar. Kontakt lensler, bazen ciddi görme sorunlarına neden olabilir. Bu lensler FDA tarafından onaylanmadı henüz. Amerika’da satışı yasa dışı fakat internet üzerinden yaklaşık 20 dolara satışa sunuluyor.Özellikle genç kızlar arasında oldukça yaygın kullanılıyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar