• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 622 Görüntülenme

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?

Piyasada bulunan zayıflama ilaçları etken maddelerine göre, beyindeki iştah mekanizmasını baskılayarak ya da besinlerin bağırsaklardan emilmeden atılmasına neden olarak etki göstermektedir. Zayıflama ilaçlarından en çok reçete edilen ilaçlardan birisi olan orlistat, bağırsaklardan besinlerin özellikle de yağların emilmesini engelleyerek atılmasını sağlıyor. Orlistat içeren zayıflama ilaçları kullanılırken düşük yağ oranlı diyet uygulanması şarttır, aksi halde sürekli ishal sorunu olabilir. Bu ilacın doktor kontrolü ve diyetisyen gözetimi olmadan kullanılması sonucunda yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin yetersizliğine sebep olabilir, bu da beraberinde birçok sağlık problemini getirir.

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?Zayıflama ilaçlarını kesinlikle küçük çocuklar, gençler, yaşlılar ve hamilelerin kullanması uygun değildir. Bununla beraber karaciğer ve böbrek hastaları potansiyel yan etkileri nedeniyle de bu ilaçları kullanmamalıdır. Zayıflama ilaçlarının kendi alanında uzman bir doktor kontrolü olmadan kullanımı yanlıştır. Sindirim ve dolaşım sisteminin etkilenmesine bağlı olarak ani kalp krizi ve inme dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları gözlenebilmektedir. Zayıflama sektörünün üzerinde en çok rant kazanan, çeşitli çevreler tarafından da  suistimal edilen çalışma alanlarından biri olduğunu fark etmeli, duygularımızın ve güvenimizin sömürülmesine müsade vermemeliyiz.

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?

Piyasadaki mevcut zayıflama ilaçları taşıdıkları riskler sebebiyle ince eleyip sık dokunarak uzman bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bilinmelidir ki bu ilaçlar 3-5 kilo fazlası olanların kullanabileceği ilaçlar değildir. Kolay ve hızlı zayıflama hayalleri uğruna doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar ve ürünler yarardan çok zarara yol açmaktadır.

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?

Zayıflama ilaçları nasıl etki gösterir?

Yalnızca ilaç kullanarak formda kalmak, diğer taraftan canının her çektiğini yemek insanın doğasına aykırıdır. İlaç tedavisi diğer zayıflama stratejilerinin bir parçası olarak görülmeli ve uzman doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
Piyasaya bu ilaçları ve ürünleri “mucize” diyerek sunan ve şimdiye kadar bazısı ölümle sonuçlanan felaketlerin sorumluları olan şarlatanlara kesinlikle rağbet edilmemelidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar