• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 834 Görüntülenme

Zayıflamayı kolaylaştıran yağlar

Yağların yakılması için diyet ve sporun yanı sıra beslenmenizde bazı farklılıklar uygulayarak kolay zayıflayabilirsiniz. Rejim yapmadan zayıflamak isteyenlere güzel bir öneri, Amerikan Diyabet Derneği’nden geldi. Derneğin yaptığı bir çalışma sonucu tekli doymamış yağlar bakımından zengin besinler tüketmenin karın bölgesindeki yağları azalttığını ortaya çıkardı.

Peki bu yağlar hangileri ve hangi besinlerde bulunur? İşte Tekli doğmamış yağların listesi;

Avokado

10 adet zeytin

2 yemek kaşığı zeytinyağı

çiğ kuruyemişlerden  2 kaşık ölçüyle ;hindistancevizi yağı ile çiğ kaju, badem yada çam fıstığı

40 gram bitter çikolata

Tekli doymamış yağlar aynı zamanda insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir. Bu da kan şekeri kontrolü ile diyabetten korunma ve diyabet tedavisi açısından oldukça önem taşır.

Bu yağların karın bölgesinde işe yaraması için her öğün tekli doymamış yağ açısından zengin besinler tüketin ve tekli doymamış yağların toplam yağ alımınızın yüzde 12-20’sini oluşturması gerektiği unutmayın. Şayet tekli doymamış yağ tüketiminizi günlük üçöğünde dengeleyecekseniz, herbir  öğünde günlük yağ alımınızın yüzde 4-6’sı kadarını tüketmeliyiz.

Çoklu doymamış yağlar

Somon, sardalye ve uskumru  gibi yağlı balıklarla su yosunu,  ay çekirdeği ve ayçiçek yağı, çam fıstığı gibi besinlerde  çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Metabolizmayı etkileyen bu yağlar, yağ hücrelerinin parçalanmasını tetikler ayrıca kolesterolü düşürür. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda çoklu doymamış yağasitlerinin obez kadınlarda kilo kaybettiriyor.Maksimum yararı sağlamak için hergün öğünlerinize çoklu doymamış yağ zengini en az iki besin eklemeniz öneriliyor.

85 gram balık

Yarım küçük çay bardağı çam fıstığı

28-30 gram ay çekirdeği

2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar